Jak przygotować się na pojawienie się dziecka

Zdecydowanie się na pojawienie się dziecka w naszym życiu z pewnością należy do jednych z ważniejszych i trudniejszych decyzji w naszym życiu. Jest to sprawa, która potrzebuje przemyślenia tego, czy będziemy w stanie sprostać finansowo nowej sytuacji, czy nasze aktualne mieszkanie będzie dla dziecka odpowiednie oraz czy my sami jesteśmy gotowi na taką odpowiedzialność. Decyzja ta, przede wszystkim nie należy wyłącznie do nas, ale również dla naszego partnera/partnerki.

Przygotowania powinniśmy zacząć od jak najbardziej praktycznych spraw: wypunktowania wszystkich rzeczy, które będą nam potrzebne, rozpisaniu ewentualnego kosztorysu oraz zabezpieczenia naszego domu/mieszkania w sposób taki, aby było ono jak najbardziej bezpieczne dla naszego dziecka. Od momentu poczęcia powinniśmy również przygotować się pod względem teorii – zacząć zdobywać podstawową wiedzę na temat wychowania oraz tego, jak powinny wyglądać pierwsze kroki młodych rodziców. Kwestią, która z pewnością da nam ogromne korzyści będzie zapisanie się do szkoły rodzenia lub na kurs rodzicielski – da nam on potrzebną na początku pewność siebie i świadomość, iż nasze postępowanie i zachowanie wobec dziecka jest prawidłowe i rozwijające je. Pamiętajmy o tym, iż pojawienie się nowego członka naszej rodziny nie przysporzy nam samych radości i uciech – na naszej rodzicielskiej pojawi się wiele problemów, niepokojów oraz lęków z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia, a nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że takowe istnieją. To jakie relacje panują między członkami rodziny są niezwykle istotne i – co zostało naukowo udowodnione – wpływają na dziecko od pierwszych chwil pojawienia się go w naszym życiu. Musimy więc zadać sobie pytanie nie tylko o to czy my pragniemy dziecka, ale czy jesteśmy na nie gotowi – czy nas związek sprosta takiej odpowiedzialności i jaki będzie miał wpływ na przyszłego potomka.

Ważne, aby mieć świadomość, iż cały nasz układ wypracowany do tej pory z partnerem wraz z pojawieniem się dziecka ulegnie gwałtownym i niespodziewanym zmianą – nowy potomek bowiem z pewnością wprowadzi chaos i niepewność do naszego dotychczasowego życia. Dobrze jest wtedy podzielić się obowiązkami, bez rozkładania ról z podziałem kobieta/mężczyzna, ale pod względem tego, która połówka w jakiej dziedzinie jest bardziej sprawna i wydajna. Taki sposób myślenia da nam, chociaż chwilę krótkiego odpoczynku w długotrwałym procesie jakim jest wychowywanie malucha. Bądźmy zatem otwarci na zastosowanie nowych rozwiązań oraz danie sobie czasu na przyzwyczajenie się do nowych i często nagłych zmian i mimo początkowego wrażenia, że nie damy rady, że nas to przerasta – wraz z upływem czasu zauważymy, iż jesteśmy coraz bardziej zręczni i efektywni w zakresie naszych nowych obowiązków, a niepokój związany z pojawieniem się pierwszego dziecka powoli zacznie znikać.