Cholesterol dobro czy zło

O cholesterolu zawsze było głośno – od dawna straszy się jego wysokim poziomem, jako bezpośredniej przyczyny zawałów serca i innych chorób związanych z układem krążenia. Czy rzeczywiście tak jest? Warto skupić się przede wszystkim na zadbaniu o swoje zdrowie i na odpowiedniej diecie, bo dzięki temu zminimalizujesz jakiekolwiek ryzyko chorób układu krążenia.

Jak się okazuje, istotna jest dieta oraz odpowiednia podaż witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Bardzo często przyczyną wysokiego poziomu cholesterolu jest właśnie zła dieta – zbyt wysoka ilość cukru (nie mówię tu o owocach) oraz tłuszczu, a w połączeniu daje to dość zabójczą mieszankę dla naszego organizmu. Spożywanie cukru, słodyczy, słodkich napojów, fastfoodów i słonych przekąsek, nie jest korzystne dla organizmu i nie ma się co dziwić, że przy tłusto-słodkiej ciężkiej diecie, poziom cholesterolu znacznie odbiega od normy.

Jak zatem działać? Po pierwsze, trzeba zmienić dietę – warto postawić na naturalne, nieprzetworzone produkty, jak mięso, warzywa, owoce, ryby, jaja, orzechy i kasze czy też ryż. Dobrze skomponowana dieta pozwoli organizmowi wyregulować swoją pracę oraz z pewnością pomoże w obniżeniu stężenia cholesterolu we krwi.

Przy regulacji poziomu cholesterolu pomocne będą również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Konkretnie chodzi tutaj o kwasy omega 3, które mają pozytywny wpływ na organizm. Regulują stężenie lipidów, poprawiają krążenie krwi, zapobiegają agregacji krwi i redukują stany zapalne organizmu, co przyczynia się do powstawania blaszki miażdżycowej. Dobrym wyborem będzie produkt Omega-3 firmy Now lub też Mega EPA/DHA firmy Life Extension.

Doskonałym dodatkiem będzie również witamina E, czyli jeden z najlepszych antyoksydantów. Witamina E reguluje poziomy cholesterolu, zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej i redukuje stany zapalne w organizmie.

Przy podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi, warto jest również suplementować witaminy z grupy B, a zwłaszcza B3 i B5, ponieważ one również przyczyniają się do regulacji stężenia cholesterolu we krwi.

Na pewno istotny będzie stack, składający się z witaminy A, D i K, również wpływający na dobrą pracę organizmu i regulacje wszelkich procesów oraz niwelowanie stanów zapalnych.

Jak widać, sposobów radzenia sobie z podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi jest dość sporo, a i są one naturalne. Warto najpierw zacząć od diety i dobrze dobranej suplementacji i sprawdzić, jak reaguje organizm. Suplementy najwyższej jakości doskonale wesprą organizm i pomogą mu wyregulować jego pracę, a odpowiednia dieta go odciąży.