Badania prenatalne, w jakim celu się je wykonuje?

Badania prenatalne, w jakim celu się je wykonuje?

Badania prenatalne pozwalają przede wszystkim zbadać płód, aby stwierdzić, czy rozwija się zdrowo, a także, czy nie występują w nim żadne wady genetyczne. Bez wątpienia więc jest to badanie pomocne, a w niektórych przypadkach nawet niezbędne. Musimy wiedzieć bowiem, że wiele wad można wyleczyć jeszcze zanim urodzi się dziecko.

Badania prenatalne, gdzie się je wykonuje?

Badanie prenatalne musi zostać wykonane z wykorzystaniem sprzętu do tego przeznaczonego, ale także przez doświadczonego specjalistę, który będzie umieć czytać obraz widziany na ekranie monitora. Kiedy chcemy umówić się na badanie prenatalne, to musimy przede wszystkim znaleźć miejsce, gdzie są one wykonywane.

Należy wiedzieć, że w wielu przypadkach będziemy musieli zapłacić za wykonanie badania, bo tylko w niektórych przypadkach jest to opcja refundowana, co warto mieć na uwadze.

Kiedy badanie prenatalne jest darmowe?

Bardzo wielu rodziców nienarodzonych dzieci zastanawia się, czy będą mogli liczyć na wykonanie darmowego Badania prenatalnego. Jest to bowiem wysoki koszt, który może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, bo badanie wykonuje się w każdym trymestrze ciąży.

Warto dowiedzieć się wiec, czy w naszym przypadku refundacja badania jest możliwa. O tym w dużej mierze decyduje lekarz, który może zobaczyć na ekranie USG pewne nieprawidłowości i skierować nas na badanie.

Jakie przypadki kwalifikują się na darmowe badanie prenatalne?

Kobiety, które osiągnęły 35 lat, mogą liczyć na darmowe badanie prenatalne w ciąży, a także takie, które urodziły w przeszłości dziecko z wadą genetyczną. Oba te przypadki są czynnikami, które sprawiają, że należy nam się darmowe badanie prenatalne.

Jednak to niejedyne czynniki poza określonym wiekiem ciężarnej. Kiedy w naszej rodzinie występowały wady genetyczne, to również możemy liczyć na to, że będziemy mogli wykonać badanie prenatalne na NFZ. Warto dowiedzieć się więc, czy istnieją przesłanki, będące w stanie zapewnić nam badanie, niezwykle pomocne, a za które nie będziemy musieli płacić.