Atrofia pochwy – objawy i leczenie

Swędzenie i suchość pochwy, większa podatność na infekcje intymne – to mogą być objawy atrofii pochwy. Zwykle z atroficznym zapaleniem pochwy mamy do czynienia w okresie menopauzy. Co przyczynia się do powstania schorzenia? Czy możemy jakoś złagodzić objawy tej dolegliwości?

Czym właściwie jest atrofia pochwy i co jest jej przyczyną?

Atroficzne zapalenie pochwy to schorzenie, skutkiem którego są zmiany zanikowe nabłonka błony śluzowej pochwy. Nabłonek ścian pochwy w przebiegu tej choroby staje się coraz cieńszy, ma nieodpowiednie pH i spada poziom jego nawilżenia.

Przyczyną atrofii pochwy są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Zwykle zmiany te pogłębiają się wraz z wiekiem i swoje „apogeum” osiągają w okresie menopauzy. Ich skutkiem jest niedobór typowo kobiecych hormonów, czyli estrogenów, progesteronu oraz androgenów. To właśnie estrogeny odpowiadają za optymalne nawilżenie pochwy. Mają również wpływ na wygląd nabłonka pochwy – jego elastyczność, ukrwienie oraz proliferację. 

Co ważne, zmiany zanikowe mogą dotyczyć nie tylko kobiet w okresie menopauzalnym. Czasem do atrofii dochodzi w wyniku zmian hormonalnych po porodzie, a także po odstawieniu antykoncepcji. Inną przyczyną wystąpienia atroficznego zapalenia pochwy jest leczenie endometriozy, a także stres czy palenie papierosów.

Objawy atrofii

Objawy atroficznego zapalenia pochwy niestety bywają bardzo dokuczliwe. Oprócz uczucia suchości pochwy, a także swędzenia i pieczenia okolic intymnych, mamy do czynienia ze wzrostem pH pochwy. Nabłonek pochwy jest bardziej podatny na uszkodzenia, co skutkuje licznymi infekcjami. Atrofia pochwy może wywoływać również ból w czasie zbliżeń seksualnych oraz uczucie dyskomfortu. Pojawiają się też nieprawidłowe upławy oraz ból przy chodzeniu i oddawaniu moczu.

Jak leczyć atrofię pochwy?

Oczywiście leczenie powinno odbywać się w porozumieniu z ginekologiem. Zwykle stosowane są leki hormonalne, które mają na celu podniesienie poziomu hormonów, a w szczególności estrogenów. Ponadto warto w czasie współżycia stosować lubrykanty w celu dodatkowego nawilżenia śluzówki pochwy oraz regeneracji nabłonka.

Oczywiście poza leczeniem powinniśmy zadbać o profilaktykę. Unikajmy ciasnej bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. Do mycia okolic intymnych stosujmy żele, które nie zawierają barwników i sztucznych substancji zapachowych. Zadbajmy też o dietę –wyeliminujmy z niej alkohol i ograniczmy czekoladę, paprykę i pieprz, bowiem te składniki mogą nasilać objawy. Unikajmy również palenia papierosów.