Jakie powinny być projekty domów energooszczędnych?

Jakie powinny być projekty domów energooszczędnych?

Osoby, które chcą wybudować dom energooszczędny, powinny zwrócić na to uwagę już na etapie projektu. Powinien uwzględniać nowoczesne rozwiązania, uzasadnione zarówno ekonomicznie, jak i technicznie

Jakie projekty domów energooszczędnych wybrać?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wybierając Projekty domów energooszczędnych, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim – bardzo ważna jest cena projektu. Najtańszym rozwiązaniem są projekty katalogowe, oferowane przez pracownie architektoniczne. Można podzielić je ze względu na wielkość budynku, liczbę kondygnacji, obecność garażu, bryłę domu oraz kształt dachu. Warto jednak mieć świadomość tego, że znalezienie projektu domu prawdziwie energooszczędnego wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Taki projekt powinien mieć cechy, które świadczą o jego energooszczędności.

Nieco pewniejszym, jednak droższym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu na indywidualne zamówienie. Jest to jednak dość droga usługa – renomowane pracownie architektoniczne za metr kwadratowy domu liczą sobie nawet 200 zł.

Czym powinny się charakteryzować projekty domów energooszczędnych?

Projekt domu energooszczędnego rozpoczyna się już na etapie dopasowania bryły budynku do działki. Uznaje się, że energooszczędny budynek powinien posiadać wjazd od północy, a ogród od południa. Wszystko dlatego, że okna umiejscowione na południowej elewacji pozwalają w trakcie sezonu grzewczego zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Przy projektach domów energooszczędnych dobrze jest zwrócić uwagę także na ilość przeszkleń – jeśli jest ich zbyt dużo, latem mogą przyczyniać się do przegrzewania się pomieszczeń, natomiast zimą – do ich zbędnego wychładzania.

Projektant przygotowujący projekty domów energooszczędnych musi zwrócić uwagę także na ukształtowanie terenu, obiekty, które mogą zacieniać działkę, a także dominujący kierunek wiatrów. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie zagospodarowanie terenu dookoła domu – jak widać każda decyzja ma ogromne znaczenie.