Jaki termometr będzie najlepszy dla Twojego dziecka?

Termometr to pozycja obowiązkowa w wyprawce dla malucha. W pierwszych miesiącach życia, pomiar temperatury ciała to jedyny sposób na sprawdzenie, czy w organizmie dziecka nie rozwija się niepokojąca infekcja. Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnego rodzaju termometrów dla dzieci. Jak wybrać najlepszy model? W tym artykule postaramy się przybliżyć rodzaje termometrów dziecięcych, co powinno ułatwić podjęcie decyzji przy zakupie.

Gorączka u dziecka – o czym świadczy?

O gorączce u małego dziecka mówimy wtedy, gdy temperatura jego ciała przekracza 38°C. W przypadku starszych dzieci, będzie to już 38,5°C. Z kolei, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie 37,5°C, mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Czy podwyższona temperatura u malucha zawsze informuje o rozwijającej się infekcji? Nie, tylko wtedy, gdy towarzyszy jej katar, kaszel czy dreszcze. Równie dobrze może być objawem ząbkowania czy wahań hormonalnych, ale też poważniejszych chorób. Trwająca kilka dni gorączka, może świadczyć np. o zapaleniu ucha czy śwince. Tym samym, bardzo ważne jest, żeby pamiętać o regularnej kontroli temperatury u dziecka. Można do tego celu użyć termometru bezdotykowego lub dotykowego, paskowego, elektronicznego, a nawet w formie smoczka, (różnego rodzaju termometry dziecięce można znaleźć tutaj: https://www.doz.pl/apteka/k4575-Termometry). Który wybrać?

Termometry szklane i paskowe

Od lat najpopularniejsze są termometry szklane. Od kiedy do ich wypełnienia stosuje się alkohol zamiast rtęci, są o wiele bezpieczniejsze niż wcześniej. Mimo tego, nadal istnieje duże ryzyko ich stłuczenia, co w połączeniu z długim czasem pomiaru (zwykle kilka minut) powoduje, że nie są odpowiednie do mierzenia temperatury u najmłodszych.Inny rodzaj termometrów to termometry paskowe. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość użycia – termometr wystarczy przykleić do czoła. Niestety mają dużą wadę – są nieprecyzyjne. Wynik pomiaru odczytuje się, porównując zabarwienie paska z kolorami na wzorniku. Stosowanie tego rodzaju rozwiązania, ma zatem jedynie charakter orientacyjny, pozwala sprawdzić, czy dziecko ma podniesioną temperaturę i wtedy podjąć ewentualne, kolejne działania.

Termometr dziecięcy – w formie smoczka

Termometr dla niemowlaka w formie smoczka, sprawdzi się w przypadku dzieci, które chętnie korzystają ze smoczków. Wynik pomiaru pojawia się na wyświetlaczu w ciągu 2-3 minut. Niestety, korzystanie z tego rodzaju urządzenia, wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Problem pojawia się wtedy, gdy dziecko nie ma ochoty na smoczek, a trzeba mu zmierzyć temperaturę. Należy także pamiętać o tym, że wynik pomiaru nie będzie prawidłowy, jeśli w ciągu ostatnich 30 minut dziecko piło ciepły lub zimny napój. Model działa do 100 h. Po upływie tego czasu, nie można go ponownie naładować czy wymienić baterię na nową.

Elektroniczny termometr dla dzieci

Za pomocą termometrów dziecięcych w formie elektronicznej, można dokonać pomiaru temperatury ciała już w kilkadziesiąt sekund. Urządzenie należy umieścić pod pachą, w ustach albo w odbycie malucha. Najczęściej koniec pomiaru sygnalizuje dźwięk, a wynik pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu. Zaletą termometrów elektronicznych jest nie tylko możliwość uzyskania precyzyjnego wyniku pomiaru (z dokładnością do 0,1°C), ale też stosunkowo niska cena i łatwość eksploatacji (urządzenie jest zasilane wymiennymi bateriami). W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzą się modele z elastycznymi końcówkami, które są najbezpieczniejsze w użytkowaniu.

Oprócz modeli opisanych powyżej, są również dostępne termometry elektroniczne, za pomocą których można mierzyć temperaturę w uchu. Żeby jednak uzyskany wynik był miarodajny, należy końcówkę urządzenia ułożyć odpowiednio w uchu, co nie zawsze jest proste, np. gdy mamy do czynienia z bardzo ruchliwym dzieckiem.

Termometr bezdotykowy – optymalne rozwiązanie dla najmłodszych

Pomiar temperatury u niemowlaka czy kilkulatka może sprawiać trudności, dlatego warto zadbać o to, by trwał jak najkrócej. Termometr na podczerwień, będzie zatem rozwiązaniem optymalnym w przypadku najmłodszych. Choć tego rodzaju urządzenia są zdecydowanie droższe od opisywanych wyżej, (ich koszt to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych), warto na nie postawić, przede wszystkim, ze względu na wygodę użytkowania i precyzyjne wyniki pomiaru, (z dokładnością nawet do 0,01°C). Żeby dokonać pomiaru, wystarczy termometr na podczerwień zbliżyć do ciała malucha na odległość kilku centymetrów i nacisnąć odpowiedni przycisk. Po kilku sekundach, na wyświetlaczu pojawi się wynik. Termometry bezdotykowe są najbardziej funkcjonalne ze wszystkich opisywanych. Można ich używać również podczas snu malucha, bez konieczności budzenia dziecka. Niektóre modele posłużą nie tylko do pomiaru temperatury ciała, ale też powietrza, wody czy pokarmu.

Artykuł sponsorowany