Jak wygląda pierwsza wizyta i badanie u ginekologa?

600e1619-7033-40fe-aca0-5e0777bca179

Czekająca kobiety wizyta u ginekologa jest źródłem bardzo dużego stresu. Szczególnie denerwują się te kobiety dla, których jest to pierwsza wizyta. Warto się do niej odpowiednio przygotować, wtedy na pewno stres będzie mniejszy.

Kiedy umówić się na wizytę?

Zakładamy, że jest cel nie jest związany z żadnym problemem zdrowotnym. W takiej sytuacji najlepszy termin przypada po zakończeniu miesiączki do pierwszej połowy cyklu. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce po pierwszej miesiączce, najpóźniej przed rozpoczęciem współżycia. W czasie badania pacjentki muszą rozebrać się od pasa w dół. Dla własnego komfortu na wizytę u ginekologa warto założyć spódnicę. Z reguły miejsce do przygotowania się do badania jest oddalone od fotela ginekologicznego. Nie we wszystkich gabinetach pacjentki otrzymują jednorazowe narzutki lub fartuszki. W większości ich nie ma. Przemierzając gabinet ubrane tylko do połowy na pewno nie poczujemy się komfortowo. Ponieważ częścią wizyty powinno być badanie piersi,bluzka powinna być rozpinana. Na pierwszą wizytę dziewczyny, które nie mają skończonych 18 lat mogą wybrać się do ginekologa dziecięcego.

Jak przygotować się do wizyty?

Przed wizytą należy zadbać o higienę okolic intymnych. Ale nie należy przy tym używać żadnych kosmetyków: żeli czy płynów do higieny intymnej. Dla lekarza zapach wydzieliny z pochwy także jest źródłem ważnych informacji. Przed wejściem do gabinetu należy opróżnić pęcherz.

Wywiad z pacjentką

Jest bardzo ważną częścią wizyty. W jego trakcie lekarz zadaje wiele istotnych pytań. Mogą one wydać się zbyt intymne, ale są konieczne. Ginekolog zapyta pacjentkę o:
datę pierwszej i ostatniej miesiączki;
przebieg cyklu: jego długość i regularność, o to, czy krwawienia są normalne, skąpe, czy bardzo obfite;
dolegliwości okolic intymnych;
kontakty seksualne.
Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest o tyle ważna, gdyż badanie dziewicy i kobiety, która rozpoczęła współżycie seksualne przebiega inaczej.

Przebieg badania

W każdym przypadku badanie ginekologiczne przeprowadzane jest w pozycji leżącej, z tym jednak, że w przypadku pacjentki, która jest dziewicą badanie przeprowadza się przez odbyt. W drugim przypadku badanie przeprowadzane jest także przy pomocy wziernika. Fotel ginekologiczny wymusza na pacjentce przyjęcie pozycji półleżącej, konieczne jest także ułożenie nóg na boki. W trakcie badania nogi muszą cały czas pozostawać na oparciu. Wziernik wprowadzany jest do pochwy po odchyleniu warg sromowych, jest tak skonstruowany, że po wsunięciu do pochwy następuje jego rozwarcie. Dzięki temu ginekolog może obejrzeć szyjkę macicy. Następny etap to badanie dwuręczne; lekarz uciska w jego trakcie okolice odbytu i pęcherza. To najmniej przyjemna część badania, nie powinna być jednak bolesna. Badanie wykonywane jest w rękawiczkach, które wcześniej lekarz zwilża na przykład wazeliną. Zmniejsza to uczucie dyskomfortu. Jeśli w trakcie tego badania pacjentka odczuwa ból, to znaczy, że w miednicy mniejszej doszło do rozwoju stanu zapalnego. Badanie dwuręczne kończy badanie ginekologiczne. Dodatkowo lekarz zbada jeszcze tylko piersi.

Pierwsza wizyta dziewczyny u ginekologa na pewno wiąże się z dużym stresem. Każda kobieta powinna jednak pamiętać, że ginekolog jest takim samym lekarzem jak internista lub kardiolog. Wizyta u ginekologa, nawet ta pierwsza, nie musi być źródłem ogromnego stresu. Jest celem jest ocena stanu swojego zdrowia. Nie jest to możliwe bez wykonania badania. Z pierwszą wizytą u ginekologa nie powinno się czekać, aż pojawią się pierwsze problemy ze zdrowiem intymnym.