Franczyza dla młodych przedsiębiorców – czy to dobry pomysł?

Wiele osób zastanawia się nad przystąpieniem do sieci franczyzowej. Dla kogo przygotowywane są systemy franczyzowe? Czy młodzi przedsiębiorcy, nie mający jeszcze dużego doświadczenia w biznesie, mogą przystąpić do sieci?

Franczyza z roku na rok staje się coraz popularniejszym pomysłem na prowadzenie własnego biznesu. Rynek franczyzowy w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie – przybywa osób uczestniczących w sieci franczyzowej, rośnie liczba firm aranżujących własne systemy. Czy franczyza może być dobrym biznesem dla młodych przedsiębiorców? Jakie są najważniejsze elementy franczyzy, na które osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie powinny zwrócić szczególną uwagę?

Gdzie szukać?

Pierwszym krokiem jest znalezienie bazy franczyz oraz dokładne zapoznanie się z ofertami w katalogu. Wiele firm, które organizują swój system franczyzowy, aktywnie poszukują jego potencjalnych uczestników. Z tego powodu nietrudno o zdobycie informacji na temat warunków uczestnictwa: między innymi kosztów wkładu własnego czy możliwości wyłączności terytorialnej prowadzonego przez nas lokalu.

Głównym źródłem informacji jest oczywiście internet i wspomniane już katalogi. Niemniej jednak jeżeli jesteśmy zainteresowani franczyzą firmy, której nie możemy znaleźć w dostępnych bazach franczyz, to warto wysłać zapytanie bezpośrednio do firmy.

Na co zwrócić uwagę?

Elementami, na które w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, są między innymi wysokość wkładu własnego. Takie informacje są zazwyczaj podawane w ogólnodostępnych źródłach dotyczących biznesu franczyzowego, których zarówno w polskim, jak i w światowym internecie nie brakuje. Dzięki temu możemy dowiedzieć się równiez o tym, kiedy przewidywany jest zwrot naszej inwestycji. Są to bardzo ważne aspekty dla prowadzenia każdego biznesu franczyzowego.

Należy zwrócić uwagę – w szczególności przy inwestowaniu w biznes z sektora gastronomii – na tak zwaną wyłączność terytorialną, która często może mieć bezpośrednie przełożenie na wysokość osiąganych zysków. Jest to sytuacja, w której w ustalonym obszarze swój lokal może mieć tylko jeden franczyzodawca – właśnie w taki sposób dane sieci franczyzowe bywają organizowane.

Nie bez znaczenia są również pozostałe warunki przystąpienia do systemu franczyzowego. Mowa tutaj między innymi o wysokości inwestycji w lokal. Wielu franczyzodawców decyduje się na ustalenie takich elementów jak chociażby wymagany metraż lokalu.

Franczyza – dla kogo?

Warto w tym miejscu postawić pytanie, dla kogo przygotowywane są zatem systemy franczyzowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet młody przedsiębiorca skorzystał z aranżowanych sieci, o ile oczywiście posiada kapitał na początek. Należy także uwzględnić znaczenie specjalistycznych szkoleń, które bardzo często znajdują się w ofercie franczyzodawców. Jeżeli zatem zastanawiamy się nad przystąpieniem do franczyzy, mając już zgromadzony wymagany kapitał na początek, to bez wątpienia warto przeanalizować dostępne katalogi franczyz. Pozwoli to wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę.