Estetycznie i dobrze oświetlona elewacja – dlaczego ma znaczenie?

Oświetlenie zewnętrzne domu pozwala stworzyć wyjątkowy klimat w ogrodzie, przy ścieżkach, po których się poruszamy, a nawet w okolicach garażu. To estetyka, która podkreśla architekturę domu i jego stylistykę, ale nie tylko. W grę wchodzą funkcje praktyczne, jak bezpieczeństwo poruszania się po zmroku i bezpieczeństwo domu, który oświetlony, jest w stanie skutecznie odstraszyć potencjalnych intruzów.

Funkcjonalne oświetlenie do nowoczesnego domu

Nasze domy obecnie zachwycają nowoczesną architekturą. W modzie jest budownictwo ekologiczne i budownictwo pasywne. Korzysta się z najnowocześniejszych osiągnięć technologicznych, ale i naturalnych materiałów, by połączyć ciekawy efekt wraz z potrzebą ochrony środowiska. Pośród takich obiektów doskonale sprawdzają się proste, minimalistyczne lampy zewnętrzne, o walorach dekoracyjnych.

Ciekawym pomysłem są naświetlacze, które na pierwszy rzut oka nie wywołują w nas szczególnych emocji, ale po przyjrzeniu się, jak mogą się komponować z elewacją domu, dostrzegamy ich dyskretny urok. Gdy do tego posiadają LED-owe źródło światła, ruchome, można precyzyjnie oświetlić zewnętrze domu. Tego typu naświetlacze znalazły się w ofercie Azzardo.com.pl.

Wciąż nowoczesne i minimalistyczne, ale jednak nieco bardziej finezyjne, jest oświetlenie techniczne zewnętrzne. Typowe lampy, o kształtach i liniach niekoniecznie geometrycznych, utrzymane w podstawowej palecie kolorów, co jednak pozwala dostosować je do zewnętrznej architektury budynku.

Bliższe klasyce i klimatom rustykalnym

Od nowoczesnych domów pasywnych, które już z daleka zwracają na siebie uwagę, przechodzimy do domów, które przypominają eleganckie dworki, a niekiedy luksusowe pałace o walorach, jakie posiada każdy obiekt mieszkalny. Nie brakuje w nich miejsca na nowoczesność, czyli sprawdzone technologie, popularne materiały i trendy rozwiązania, także ekologiczne. Te domy dworkowe i pałacowe są jednak mniej „kanciaste”. Daleko im do surowości, nadmiernej prostoty i minimalizmu.

Taka stylistyka kojarzy się z przyjazną i ciepłą atmosferą domu. Elewacja nie szokuje, architektura domu nie wzbudza konsternacji, za to na domostwo spogląda się zawsze z uśmiechem na twarzy i myślą w głowie – „urocze”. Do takich kompozycji pasują lampy zewnętrzne przypominające latarenki lub tradycyjne kinkiety. Oświetlenie może być umocowane na ścianach, tuż przy drzwiach, ale i zawieszone pod daszkiem osłaniającym drzwi frontowe.

Te same walory użytkowe, możliwości oświetlania zewnętrza domu, ale jednak z gustem i elegancją, o którą aż się prosi taka architektura.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Niezależnie od tego, w jaki sposób prezentuje się nasz dom na zewnątrz, oświetlenie musi być tak dobrane, by poza estetyką zapewniało maksymalne bezpieczeństwo. Mowa o bezpieczeństwie dwojakiego rodzaju. Wychodząc rano z domu, gdy jeszcze jest ciemno, lub wracając wieczorem, gdy już jest ciemno, nie musimy martwić się o potknięcie lub niemożność odnalezienia kluczy w torebce czy plecaku. Po każdej ścieżce naokoło domu poruszamy się bezproblemowo.

Druga kwestia tyczy się tego, że oświetlony dom jest sygnałem, iż to nie opuszczony obiekt, lecz zamieszkała przestrzeń, w której wciąż ktoś przebywa. Dla potencjalnego intruza, dobrze oświetlony dom jest znacznie mniej kuszący.

Dzięki lampom zewnętrznym, dopieszczamy architekturę swojego domu, ale i podwyższamy komfort i wspomniane bezpieczeństwo, korzystania z każdej drogi naokoło domowego azylu.